Oszczędne ogrodnictwo

Sadzeniu w ogrodzie łatwo dać się ponieść. A co dopiero na początku? Nawet już w fazie zakupu narzędzi, materiałów, gadżetów, gdy ciągle nam mało, bo i to i tamto się nam podoba. Ale jak nie wydać niepotrzebnie pieniędzy, które można by było mądrzej ulokować? Ogród przecież nie musi być skarbonką bez dna. Pewnie nawet nie wiemy, że niektóre rzeczy nie kosztują nic.

Oszczędne ogrodnictwo

Mam tutaj na myśli ogrodniczy recykling, czyli materiały z odzysku. Jest o tym specjalny wątek u nas na Forum. Możemy z nich utworzyć nawierzchnie, pozyskać doniczki, zbudować szklarnie (okna z odzysku), pergole, reanimować stare narzędzia itp. Wystarczy tylko rozejrzeć się, poszperać na strychu, w komórce, a nawet na wysypisku śmieci. To żaden wstyd przywrócić przedmiotom nikomu niepotrzebnym nowe życie.

Druga sprawa to uprawa roślin z nasion. One nie kosztują wiele, a w początkowej fazie naszej przygody ewentualne niepowodzenia nie narażą nas na wielkie straty. Nasiona wykiełkują, będą siewki, a my je posadzimy do ziemi dając im zdrowy start. Przecież to nie fizyka jądrowa, a prosta sprawa. Potem uszczykiwanie, przycinanie, bo kwiaty wymagają stałej pielęgnacji, aby wyglądały jak najlepiej. Jeśli zrozumiemy te potrzeby, odniesiemy sukces, a ogród będzie piękniejszy. Tak samo łatwe może być pozyskiwanie roślin z sadzonek. Jak je wykonać możemy dowiedzieć się od osób, od których je otrzymujemy. To taka przyjemna wymiana doświadczeń i radość z rychłego powodzenia upraw i powiększania zbiorów. Kolejna sprawa to wymiana roślin pomiędzy różnymi osobami. W ten sposób możemy pozbyć się nadwyżek, a pozyskać pożądane gatunki. Internet pozwala nam na kontakty pomiędzy ogrodnikami z całego świata. Ogrodnicy to taka grupa ludzi, którzy lubią uczestniczyć w spotkaniach, wycieczkach, gdzie rozmawiają ze sobą i łatwo nawiązują kontakty. Bo o ogrodnictwie miło się rozmawia i zawsze jest co opowiadać, zwłaszcza gdy spotykają się sami pasjonaci. Doświadczyliśmy tego na wielu spotkaniach w naszym wspólnym gronie, kiedy opowiadaliśmy sobie jak to zaczynaliśmy, kto na nas wywarł wpływ, co wzbudziło zainteresowanie i jakie podejmowaliśmy pierwsze próby. Tyle w tych wypowiedziach było mądrości i pasji!